8 months in…

We’re a few days away from a full 8 months, but I had a minute on my hands and thought it would be fun to add it up…

Costco Formula: $17/canister = 260 ounces of formula
Diapers: $37.75/222 from Amazon

Month 1:
Diapers: 8 per kid per day = 24/day = 720 diapers = $122.43
Formula: Nursing 2 babies, formula for one, 2 ounces every 3 hours = 16 ounces a day = 480 ounces = $31.38

Month 2:
Diapers: 8 per kid per day = 24/day = 720 diapers = $122.43
Formula: Nursing 2 babies, formula for one, 3 ounces every 3 hours = 24 ounces/day = 720 ounces = $47.08

Month 3:
Diapers: 8 per kid per day = 24/day = 720 diapers = $122.43
Formula: Nursing 2 babies, formula for one, 4 ounces every 3-4 ours = 24 ounces/day = 720 ounces = $47.08

Month 4:
Diapers: 6 per day = 18/day = 540 diapers = $91.82
Formula: 5 ounces every 3 hours during the day = 25 ounces/baby = 75 ounces/day = 2250 ounces = $147.12

Month 5:
Diapers: 6 per day = 18/day = 540 diapers = $91.82
Formula: 7 ounces every 4 hours = 28 ounces/baby = 84 ounces/day = 2520 ounces = $164.77

Month 6:
Diapers: 6 per day = 18/day = 540 diapers = $91.82
Formula: 8 ounces every 4 hours = 32 ounces/baby = 96 ounces/day = 2880 ounces = $188.31

Month 7:
Diapers: 5 per day = 15/day = 450 diapers = $76.52
Formula: 8 ounces every 4 hours = 32 ounces/baby = 96 ounces/day = 2880 ounces = $188.31

Month 8:
Diapers: 5 per day = 15/day = 450 diapers = $76.52
Formula: 8 ounces every 4 hours = 24 ounces/baby = 72 ounces/day = 2160 ounces = $141.23

Sum total: $1751.07

Wow. And we still have 4 months to go!! I’m thinking Organic milk doesn’t seem so expensive anymore!

5 thoughts on “8 months in…

    1. They sleep through the night which helps, so it’s normally just with feeds during the day and maybe an extra one or two if needed 🙂 I’m pretty sure we probably go through more than that, but it was depressing to see 24-30 diapers a day still! 😉

  1. wow! they cost a lot for one. then times 3, whew! I’m sure it’s not easy but at the same time it is a lot of fun!!! they look so cute , i tell everyone about them.

  2. I can relate to the costs! I have never itemized it like that, probably because we did not want to know ; ). Now that they are off of formula it is a huge cost savings. Diapers will be a big one too….some day. Thanks for linking to Multiples Monday on Capri + 3.

    : 0 ) Theresa

  3. Linking up from Multiples Monday. Somehow the costs never go away. I wondered what I would do with all that extra $$ when we got off formula. Now it disappears in matchbox cars & fruit snacks. We have 1 potty trained & 2 working on it & I keep thinking what will I do with all that extra diaper $$. Then I remember, T-ball, dance & all that isn’t too far away. It never ends. However I think it will be much more “rewarding” spending $ on dance lessons & soccer league than diapers & formula. Right?

    Congrats to you on successfully BFing 2 part of the way!! Its hard work!

Leave a Reply

Your email address will not be published.